Prekliata láska - recenzia

20.05.2014 15:13

J. Pronská - Prekliata láska

29. 12. 2012 o 9:57 | Karma článku: 9.41 | Prečítané  451-krát

Najúspešnejšia slovenská autorka historických romancí prichádza už so svojou šiestou knihou. Ďalší príbeh z obdobia stredoveku má všetky predpoklady, aby sa spolu s ostatnými autorkinými knihami zaradil medzi obľúbené romány o láske, nenávisti a prekonávaní osudových prekážok. V centre diania je tentoraz Soľnohrad a boj o bohaté soľné pramene.

Obálka knihy Prekliata láskaObálka knihy Prekliata láska

Hlavnú hrdinku Seleinu spoznávame v naozaj bezútešnej situácii. Ako manželka z donútenia nemá možnosť brániť sa fyzickým útokom svojho muža Arvana Révaia, navyše keď nosí pod srdcom dieťa, ktoré nie je jeho. Arvan pred časom krutým spôsobom zabil jej drahého Jakuba Šóšu a zmocnil sa jeho panstva i manželky, aby získal kontrolu nad výnosmi zo soľných baní. Na scénu ale vstupuje Jakubov brat Ctibor, rozhodnutý vziať si späť, čo patrí rodine, a pomstiť bratovu pamiatku.

Seleina nečakane porodí dvojčatá, avšak ťažký pôrod prežije len jedno dieťa. Aby ho ochránila pred zlovôľou Révaia, uchýli sa k narýchlo vymyslenému plánu. Zdravého syna pošle aj s vernou slúžkou do bezpečia mimo hradu, zatiaľ čo Révaiovi nahovorí, že dieťa, ktoré čakala, sa narodilo mŕtve. Keďže na hrad práve útočia Šóšove vojská, zanechá ju takmer bez života napospas dobyvateľom a zbabelo utečie aj so svojou družinou. Ctibor je presvedčený, že Seleina mala tiež svoj podiel na smrti jeho brata a rozhodne s ňou nemieni jednať v rukavičkách. Seleina okúsi ešte veľa príkoria a čakania, kým nájde vytúžené rodinné šťastie, ale ako to už býva, s obrátením poslednej stránky sa všetko na dobré obráti.

Čím viac kníh má autor na konte, tým viac sa natíska otázka, či má ešte šancu priniesť vo svojom žánri niečo nové. Jane Pronskej sa zatiaľ darí každou knihou trafiť do vkusu čitateľov a prekvapiť ich originálnym dejom a autentickými postavami. Musím povedať, že zatiaľ čo Ctibor a Seleina majú všetky atribúty kladných hrdinov, viac mi utkveli v mysli tie záporné. A nejde ani tak o daromného Révaia, ako skôr o zákerné ženské postavy. A sú hneď tri - Révaiova sestra Izabela, Ctiborova sestra Jolanda a krásna mladá barónka z Kysaku Matilda, usilujúca sa o Ctiborovu priazeň. Sú natoľko pútavé, že kradnú každú scénu, v ktorej sa ocitnú. A to je ďalšie plus Pronskej príbehov - neorientujú sa čisto len na ústredný pár, ale dostatočný priestor je venovaný aj vedľajším postavám, čím sa celý dej stáva komplexnejším a dynamickejším.

Prekliata láska Seleiny a Ctibora síce musí čakať na svoje naplnenie, ale vy čakať nemusíte. Kniha je v predaji už mesiac a ak chcete potešiť romantické duše niečím novým a zaujímavým, táto novinka je na to ako stvorená.