Krv prvorodených

22.07.2014 15:36

 Juraj Červenák

Krv prvorodených

Kapitán Stein a notár Barbarič na stope vraha v rudolfínskej Prahe

Slovart 2014

krv.jpg

Po obrovskom úspechu knihy Mŕtvy na Pekelnom vrchu prichádza druhý prípad kapitána Steina a notára Barbariča zo série historických detektívok. A opäť má najlepšie predpoklady stať sa slovenským bestsellerom roka. Napätie, skutočné historické udalosti, reálny historický priestor a pútavý príbeh napísaný moderným štýlom, to je to, na čom Červenák stavia neuveriteľne uveriteľné. Vďaka jeho rozprávačskému majstrovstvu hneď po prvých riadkoch pocítite, aká je Praha za vlády šialeného cisára Rudolfa II. nebezpečné miesto. Zločin sa rozmáha ako nikdy predtým, ulice ovládajú bandy cudzích hrdlorezov, náboženské konflikty sa stupňujú, z politiky sa stala neprehľadná spleť intríg každého proti každému. Mestom sa však šíri ešte jedna nová hrôza: tajomný únosca vraždí prvorodené deti významných hodnostárov. Mystické znaky na telách obetí vedú Steina a Barbariča k okultistom v židovskej štvrti. Zdá sa však, že pozadie rituálnych vrážd je omnoho zložitejšie. Pôjde naozaj o rozsiahle sprisahanie, ktoré siaha až k členom panovníckeho dvora?

krv1.jpg

Mrtvy na pekelnom vrchu

prvá časť

Historická detektívka. Prvý prípad kapitána Steina a notára Barbariča, ktorí sú na stope zločinu v habsburskom cisárstve za vlády Rudolfa II. Na konci 16. storočia zúri v kresťanskom pohraničí vojna s Osmanskou ríšou. Turci sa pokúšajú preniknúť k bohatým banským mestám v hornom Uhorsku. Vojnového veterána Steina vyšlú do Štiavnice odhaliť zradcu, ktorý sa chystá nepriateľom ukázať tajnú cestu do dobre opevneného mesta. 
Pátranie ešte skomplikuje vražda miestneho šľachtica. Stein musí spojiť sily s mestským notárom Matejom Barbaričom, aby rozplietol klbko sprisahaní a zločinov, z ktorých mnohé siahajú hlboko do minulosti. Zdá sa, že všetko súvisí so zlorečeným Pekelným vrchom - mnohí veria, že sa na ňom zjavuje duch zhýralej meštianky, a po nociach sa tam rozlieha vytie psov, čo strážia bránu do záhrobia.

xxx

RECENZIA : KRV PRVORODENÝCH

Priznám sa, už dávno som si chcela prečítať niečo od Juraja Červenáka, pretože ho považujem za autora, ktorý konečne priniesol na trh nefalšovaný punc slovenského historického románu. Už svojou trilógiou o kapitánovi Báthorym rozvíril vody pôvodnej tvorby, hoci jeho tvorba je značne rozsiahla a špecializuje sa viac na mytologické fantasy.

Najnovší román Krv prvorodených, ktorého samotný názov provokuje, vytŕča z radu a navodzuje dobovú atmosféru, je čistokrvná historická detektívka, voľne nadväzujúca na prvú časť Mŕtvy na pekelnom vrchu. Kto však prvú časť nečítal, o nič nepríde, príbeh je samostatný a čitateľ bez problémov vhupne do deja. 

Ako napovedá anotácia, v rudolfínskej Prahe ktosi vraždí prvorodených potomkov významných hodnostárov, mestom sa šíri strach a panika. Stopy ukazujú do najvyšších kruhov spoločnosti a dôvody sú neznáme. Do mesta je povolaný kapitán Stein a notár Barbarič, ktorí sa preslávili vyriešením záhady na Pekelnom vrchu, aby odhalili sprisahanie a našli vraha.

Už prvé stránky vás vtiahnu do deja tak, že túto knihu neodložíte. Cítite chlad dažďa, počujete ruch, cítite smrad a vône stredovekého mesta. Juraj Červenák používa originálny jazyk, množstvo archaizmov, dobových opisov, živej hovorovej reči, ktoré tento historický román doslova menia na niečo zvláštne, jedinečné, ako by ste sa a zničoho nič ocitli v stredovekom meste. Autor vie vystupňovať napätie, používa logiku v pátraní, ktorá korešponduje so vtedajšími možnosťami, pridržiava sa faktov i historických reálií, ktoré z tohto diela robia uveriteľný, originálny, skvelý detektívny román.

Hlavné postavy sú vytvorené a opísané so všetkými slabosťami i kladmi, minulosťou i prítomnosťou, sú ľudské a sympatické, nepochybne odzrkadľujú pach človečenstva. Rovnako tak dobre je vyskladaný aj dej doplnený o skutočné historické osobnosti stredovekej Prahy, ktorý vás dostane. 

Skrátka, kto má rád historické romány a nepohrdne dobrou detektívkou, si v tejto knihe príde na svoje. Romantiku v nej však nehľadajte a ani ju tam netreba. Sú romány, ktoré sú skvelé také aké sú a Krv prvorodených je v skutku prvotriedna historická lahôdka.

Juraj Červenák si ako autor jednoznačne zaslúži obdiv. Stránky: www.cervenak.sk

      

spracovala Jana

viac recenzii: https://www.romantika.estranky.sk/clanky/romany-slovenske/krv-prvorodenych.html